Subdivisions of Australia in local language English

CT | JB | NS | NT | QL | SA | TS | VI | WA

Australian Capital Territory Canberra

Jervis Bay Territory -

State of New South Wales Sydney
City of Albury Albury
Armidale Dumaresq Council Armidale
Municipality of Ashfield Ashfield
Auburn Council Auburn
Ballina Shire Council Ballina
Balranald Shire Council Balranald
City of Bankstown Bankstown
Bathurst Regional Council Bathurst
Baulkham Hills Shire Castle Hill
Bega Valley Shire Bega
Bellingen Shire Council Bellingen
Berrigan Shire Council Berrigan
City of Blacktown Blacktown
Bland Shire Council West Wyalong
Blayney Shire Council Blayney
City of Blue Mountains Katoomba
Bogan Shire Council Nyngan
Bombala Council Bombala
Boorowa Council Boorowa
City of Botany Bay Mascot
Bourke Shire Council Bourke
Brewarrina Shire Council Brewarrina
City of Broken Hill Broken Hill
Burwood Council Burwood
Byron Shire Council Mullumbimby
Cabonne Shire Molong
Camden Council Camden
City of Campbelltown Campbelltown
City of Canada Bay Drummoyne
City of Canterbury Campsie
Carrathool Shire Council Goolgowi
Central Darling Shire Council Wilcannia
City of Cessnock Cessnock
Clarence Valley Council Grafton
Cobar Shire Council Cobar
City of Coffs Harbour Coffs Harbour
Conargo Shire Council Deniliquin
Coolamon Shire Council Coolamon
Cooma-Monaro Shire Council Cooma
Coonamble Shire Council Coonamble
Cootamundra Shire Council Cootamundra
Corowa Shire Council Corowa
Cowra Shire Council Cowra
Deniliquin Council Deniliquin
City of Dubbo Dubbo
Dungog Shire Council Dungog
Eurobodalla Shire Council Moruya
City of Fairfield Wakeley
Forbes Shire Council Forbes
Gilgandra Shire Council Gilgandra
Glen Innes Severn Council Glen Innes
Gloucester Shire Council Gloucester
City of Gosford Gosford
Goulburn Mulwaree Council Goulburn
Greater Hume Shire Council Holbrook
City of Greater Taree Taree
Great Lakes Council Forster
City of Griffith Griffith
Gundagai Shire Council Gundagai
Gunnedah Shire Council Gunnedah
Guyra Shire Council Guyra
Gwydir Shire Council Bingara
Harden Shire Council Harden
City of Hawkesbury Windsor
Hay Shire Council Hay
City of Holroyd Merrylands
Hornsby Shire Hornsby
Municipality of Hunter’s Hill Hunter’s Hill
City of Hurstville Hurstville
Inverell Shire Council Inverell
Jerilderie Shire Council Jerilderie
Junee Shire Council Junee
Kempsey Shire Council West Kempsey
Municipality of Kiama Kiama
Municipality of Kogarah Kogarah
Ku-ring-gai Council Gordon
Kyogle Council Kyogle
Lachlan Shire Council Condobolin
City of Lake Macquarie Speers Point
Municipality of Lane Cove Lane Cove
Leeton Shire Council Leeton
Municipality of Leichhardt Leichhardt
City of Lismore Goonellabah
City of Lithgow Lithgow
City of Liverpool Liverpool
Liverpool Plains Shire Council Quirindi
Lockhart Shire Council Lockhart
City of Maitland Maitland
Manly Council Manly
Marrickville Council Petersham
Mid-Western Regional Council Mudgee
Moree Plains Shire Council Moree
Municipality of Mosman Mosman
Murray Shire Council Mathoura
Murrumbidgee Shire Council Darlington Point
Muswellbrook Shire Council Muswellbrook
Nambucca Shire Council Macksville
Narrabri Shire Council Narrabri
Narrandera Shire Council Narrandera
Narromine Shire Council Narromine
City of Newcastle Newcastle
North Sydney Council North Sydney
Oberon Council Oberon
City of Orange Orange
Palerang Council Bungendore
Parkes Shire Council Parkes
City of Parramatta Parramatta
City of Penrith Penrith
Pittwater Council Warriewood
Port Macquarie-Hastings Council Port Macquarie
Port Stephens Council Raymond Terrace
City of Queanbeyan Queanbeyan
City of Randwick Randwick
Richmond Valley Council Casino
City of Rockdale Rockdale
City of Ryde Ryde
City of Shellharbour Shellharbour
City of Shoalhaven Nowra
Singleton Shire Council Singleton
Snowy River Shire Council Berridale
Municipality of Strathfield Strathfield
Sutherland Shire Sutherland
City of Sydney Sydney
Tamworth Regional Council Tamworth
Temora Shire Council Temora
Tenterfield Shire Council Tenterfield
Tumbarumba Shire Council Tumbarumba
Tumut Shire Council Tumut
Tweed Shire Council Murwillumbah
Upper Hunter Shire Council Scone
Upper Lachlan Shire Council Crookwell
Uralla Shire Council Uralla
Urana Shire Council Urana
City of Wagga Wagga Wagga Wagga
Council of the Shire of Wakool Moulamein
Walcha Council Walcha
Walgett Shire Council Walgett
Warren Shire Warren
Warringah Council Dee Why
Warrumbungle Shire Council Coonabarabran
Waverley Council Bondi Junction
Weddin Shire Council Grenfell
Wellington Council Wellington
Wentworth Shire Council Wentworth
City of Willoughby Chatswood
Wingecarribee Shire Council Moss Vale
Wollondilly Shire Council Picton
City of Wollongong Wollongong
Municipality of Woollahra Double Bay
Wyong Shire Wyong
Yass Valley Council Yass
Young Shire Council Young

Northern Territory Darwin
Aherrenge Association Inc. Alice Springs
Ali Curung Council Association Inc. Ali Curung
Alice Springs Town Council Alice Springs
Alpurrurulam Community Government Council Lake Nash
Amoonguna Community Inc. Alice Springs
Angurugu Community Government Council Angurugu
Anmatjere Community Government Council Ti Tree
Aputula Housing Association Finke
Areyonga Community Inc. Areyonga
Arltarlpilta Community Government Council Harts Range
Belyuen Community Government Council Darwin
Binjari Community Government Council Katherine
Borroloola Community Government Council Borroloola
Coomalie Community Government Council Batchelor
Cox Peninsula Community Government Council Darwin
Daguragu Community Government Council Kalkaringi
Darwin City Council Darwin
Elliott District Community Government Council Elliott
Galiwin’ku Community Inc. Elcho Island
Gapuwiyak Community Inc. Gapuwiyak
Ikuntji Community Council Inc. Haasts Bluff
Imanpa Community Inc. Imanpa
Jabiru Town Council Jabiru
Jilkminggan Community Government Council Mataranka
Kaltukatjara Community Council Kaltukatjara
Katherine Town Council Katherine
Kunbarllanjnja Community Government Council Oenpelli
Lajamanu Community Government Council Lajamanu
Litchfield Shire Council Humpty Doo
Ltyentye Apurte Community Government Council Santa Teresa
Maningrida Council Inc. Maningrida
Marngarr Community Government Council Nhulunbuy
Mataranka Community Government Council Mataranka
Milingimbi Community Inc. Milingimbi
Milyakburra Community Council Bickerton Island
Minjilang Community Inc. Minjilang
Nauiyu Nambiyu Community Government Council Nauiyu
Nganmarriyanga Community Inc. Winnellie
Ntaria Council Hermannsburg
Numbulwar Numburindi Community Government Council Numbulwar
Nyirranggulung Mardrulk Ngadberre Regional Council Katherine
Nyirripi Community Inc. Nyirripi
Palmerston City Palmerston
Papunya Community Council Papunya
Peppimenarti Community Council Inc. Winnellie
Pine Creek Community Government Council Pine Creek
Ramingining Community Council Inc. Ramingining
Tapatjatjaka Community Government Council Titjikala
Tennant Creek Town Council Tennant Creek
Thamarrurr Regional Council Wadeye
Timber Creek Community Government Council Timber Creek
Tiwi Islands Local Government Nguiu
Umbakumba Community Council Inc. Groote Eylandt
Urapuntja Council Aboriginal Corporation Alice Springs
Walangeri Ngumpinku Community Government Council Katherine
Wallace Rockhole Community Government Council Wallace Rockhole
Walungurru Council Inc. Kintore
Warruwi Community Inc. Goulburn Island
Watiyawanu Community Government Council Mount Liebig
Yirrkala Dhanbul Community Association Inc. Yirrkala
Yuelamu Community Inc. Mount Allan Station
Yuendumu Community Government Council Yuendumu
Yugul Mangi Community Government Council Ngukurr

State of Queensland Brisbane
Aramac Shire Council Aramac
Atherton Shire Council Atherton
Aurukun Shire Council Aurukun
Balonne Shire Council Saint George
Banana Shire Council Biloela
Barcaldine Shire Council Barcaldine
Barcoo Shire Council Jundah
Bauhinia Shire Council Springsure
Beaudesert Shire Council Beaudesert
Belyando Shire Council Moranbah
Bendemere Shire Council Yuleba
Biggenden Shire Council Biggenden
Blackall Shire Council Blackall
Boonah Shire Council Boonah
Booringa Shire Council Mitchell
Boulia Shire Council Boulia
Bowen Shire Council Bowen
Brisbane City Council Brisbane
Broadsound Shire Council Saint Lawrence
Bulloo Shire Council Thargomindah
Bundaberg City Council Bundaberg
Bungil Shire Council Roma
Burdekin Shire Council Ayr
Burke Shire Council Burketown
Burnett Shire Council Bargara
Caboolture Shire Council Caboolture
Cairns City Council Cairns
Calliope Shire Council Calliope
Caloundra City Council Caloundra
Cambooya Shire Council Greenmount
Cardwell Shire Council Tully
Carpentaria Shire Council Normanton
Charters Towers City Council Charters Towers
Cherbourg Aboriginal Shire Council Cherbourg
Chinchilla Shire Council Chinchilla
Clifton Shire Council Clifton
Cloncurry Shire Council Cloncurry
Cook Shire Council Cooktown
Cooloola Shire Council Gympie
Crows Nest Shire Council Crows Nest
Croydon Shire Council Croydon
Dalby Town Council Dalby
Dalrymple Shire Council Charters Towers
Diamantina Shire Council Bedourie
Doomadgee Aboriginal Shire Council Doomadgee
Douglas Shire Council Mossman
Duaringa Shire Council Blackwater
Eacham Shire Council Malanda
Eidsvold Shire Council Eidsvold
Emerald Shire Council Emerald
Esk Shire Council Esk
Etheridge Shire Council Georgetown
Fitzroy Shire Council Gracemere
Flinders Shire Council Hughenden
Gatton Shire Council Gatton
Gayndah Shire Council Gayndah
Gladstone City Council Gladstone
Gold Coast City Council Nerang
Goondiwindi Town Council Goondiwindi
Herberton Shire Council Herberton
Hervey Bay City Council Hervey Bay
Hinchinbrook Shire Council Ingham
Hope Vale Aboriginal Shire Council Hope Vale
Ilfracombe Shire Council Ilfracombe
Inglewood Shire Council Inglewood
Injinoo Aboriginal Shire Council Injinoo
Ipswich City Council Ipswich
Isis Shire Council Childers
Isisford Shire Council Isisford
Jericho Shire Council Alpha
Johnstone Shire Council Innisfail
Jondaryan Shire Council Oakey
Kilcoy Shire Council Kilcoy
Kilkivan Shire Council Kilkivan
Kingaroy Shire Council Kingaroy
Kolan Shire Council Gin Gin
Kowanyama Aboriginal Shire Council Kowanyama
Laidley Shire Council Laidley
Livingstone Shire Council Yeppoon
Lockhart River Aboriginal Shire Council Lockhart River
Logan City Council Logan Central
Longreach Shire Council Longreach
Mackay City Council Mackay
Mapoon Aboriginal Shire Council Weipa
Mareeba Shire Council Mareeba
Maroochy Shire Council Nambour
Maryborough City Council Maryborough
McKinlay Shire Council Julia Creek
Millmerran Shire Council Millmerran
Mirani Shire Council Mirani
Miriam Vale Shire Council Miriam Vale
Monto Shire Council Monto
Mornington Shire Council Gununa
Mount Isa City Council Mount Isa
Mount Morgan Shire Council Mount Morgan
Mundubbera Shire Council Mundubbera
Murgon Shire Council Murgon
Murilla Shire Council Miles
Murweh Shire Council Charleville
Nanango Shire Council Nanango
Napranum Aboriginal Shire Council Weipa
Nebo Shire Council Nebo
New Mapoon Aboriginal Shire Council Bamaga
Noosa Shire Council Tewantin
Palm Island Aboriginal Shire Council Palm Island
Paroo Shire Council Cunnamulla
Peak Downs Shire Council Capella
Perry Shire Council Mount Perry
Pine Rivers Shire Council Strathpine
Pittsworth Shire Council Pittsworth
Pormpuraaw Aboriginal Shire Council Pormpuraaw
Quilpie Shire Council Quilpie
Redcliffe City Council Redcliffe
Redland Shire Council Cleveland
Richmond Shire Council Richmond
Rockhampton City Council Rockhampton
Roma Town Council Roma
Rosalie Shire Council Goombungee
Sarina Shire Council Sarina
Stanthorpe Shire Council Stanthorpe
Tambo Shire Council Tambo
Tara Shire Council Tara
Taroom Shire Council Taroom
Thuringowa City Council Thuringowa Central
Tiaro Shire Council Tiaro
Toowoomba City Council Toowoomba
Torres Shire Council Thursday Island
Townsville City Council Townsville
Umagico Aboriginal Shire Council Umagico
Waggamba Shire Council Goondiwindi
Wambo Shire Council Dalby
Warroo Shire Council Surat
Warwick Shire Council Warwick
Whitsunday Shire Council Proserpine
Winton Shire Council Winton
Wondai Shire Council Wondai
Woocoo Shire Council Oakhurst
Wujal Wujal Aboriginal Shire Council Wujal Wujal
Yarrabah Aboriginal Shire Council Yarrabah

State of South Australia Adelaide
Adelaide City Council Adelaide
Adelaide Hills Council Woodside
Alexandrina Council Goolwa
Anangu Pitjantjatjara Yankunytjatjara Umuwa
The Barossa Council Angaston
District Council of Barunga West Port Broughton
Berri Barmera Council Berri
City of Burnside Tusmore
Campbelltown City Council Rostrevor
District Council of Ceduna Ceduna
City of Charles Sturt Woodville
Clare and Gilbert Valleys Council Clare
District Council of Cleve Cleve
District Council of Coober Pedy Coober Pedy
Coorong District Council Meningie
District Council of Copper Coast Kadina
District Council of Elliston Elliston
Flinders Ranges Council Quorn
District Council of Franklin Harbour Cowell
Town of Gawler Gawler
Gerard Community Council Winkie
Regional Council of Goyder Burra
District Council of Grant Mount Gambier
City of Holdfast Bay Brighton
Kangaroo Island Council Kingscote
District Council of Karoonda East Murray Karoonda
District Council of Kimba Kimba
Kingston District Council Kingston
District Council of Le Hunte Wudinna
Light Regional Council Kapunda
District Council of Lower Eyre Peninsula Cummins
District Council of Loxton Waikerie Loxton
District Council of Mallala Mallala
Maralinga Tjarutja Community Inc. Ceduna
City of Marion Sturt
Mid Murray Council Mannum
City of Mitcham Torrens Park
District Council of Mount Barker Mount Barker
City of Mount Gambier Mount Gambier
District Council of Mount Remarkable Melrose
Rural City of Murray Bridge Murray Bridge
Naracoorte Lucindale Council Naracoorte
Nepabunna Community Council Copley
Northern Areas Council Jamestown
City of Norwood Payneham and Saint Peters Norwood
City of Onkaparinga Noarlunga Centre
District Council of Orroroo Carrieton Orroroo
Outback Areas Community Development Trust Port Augusta
District Council of Peterborough Peterborough
City of Playford Elizabeth
City of Port Adelaide Enfield Port Adelaide
Port Augusta City Council Port Augusta
City of Port Lincoln Port Lincoln
Port Pirie Regional Council Port Pirie
City of Prospect Prospect
Renmark Paringa Council Renmark
District Council of Robe Robe
Municipal Council of Roxby Downs Roxby Downs
City of Salisbury Salisbury
Southern Mallee District Council Pinnaroo
District Council of Streaky Bay Streaky Bay
Tatiara District Council Bordertown
City of Tea Tree Gully Modbury
District Council of Tumby Bay Tumby Bay
City of Unley Unley
City of Victor Harbor Victor Harbor
Wakefield Regional Council Balaklava
Corporation of the Town of Walkerville Gilberton
Wattle Range Council Millicent
City of West Torrens Hilton
Corporation of the City of Whyalla Whyalla
Yalata Community Ceduna
District Council of Yankalilla Yankalilla
District Council of Yorke Peninsula Maitland

State of Tasmania Hobart
Break O’Day Council Saint Helens
Brighton Council Brighton
City of Burnie Burnie
Central Coast Council Ulverstone
Central Highlands Council Hamilton
Circular Head Council Smithton
City of Clarence Rosny Park
Derwent Valley Council New Norfolk
City of Devonport Devonport
Dorset Council Scottsdale
Flinders Council Whitemark
George Town Council George Town
Glamorgan Spring Bay Council Swansea
City of Glenorchy Glenorchy
City of Hobart Hobart
Huon Valley Council Huonville
Kentish Council Sheffield
Kingborough Council Kingston
King Island Council Currie
Latrobe Council Latrobe
City of Launceston Launceston
Meander Valley Council Westbury
Northern Midlands Council Longford
Sorell Council Sorell
Southern Midlands Council Oatlands
Tasman Council Nubeena
Waratah-Wynyard Council Wynyard
West Coast Council Zeehan
West Tamar Council Beaconsfield

State of Victoria Melbourne
Alpine Shire Bright
Rural City of Ararat Ararat
City of Ballarat Ballarat
City of Banyule Ivanhoe
Bass Coast Shire Wonthaggi
Baw Baw Shire Warragul
City of Bayside Sandringham
Rural City of Benalla Benalla
City of Boroondara Camberwell
City of Brimbank Sunshine
Buloke Shire Wycheproof
Campaspe Shire Echuca
Shire of Cardinia Pakenham
City of Casey Narre Warren
Central Goldfields Shire Maryborough
Colac Otway Shire Colac
Corangamite Shire Camperdown
City of Darebin Preston
East Gippsland Shire Bairnsdale
City of Frankston Frankston
Gannawarra Shire Kerang
City of Glen Eira Caulfield North
Glenelg Shire Portland
Golden Plains Shire Bannockburn
City of Greater Bendigo Bendigo
City of Greater Dandenong Dandenong
City of Greater Geelong Geelong
City of Greater Shepparton Shepparton
Hepburn Shire Daylesford
Hindmarsh Shire Nhill
City of Hobsons Bay Altona
Rural City of Horsham Horsham
City of Hume Broadmeadows
Indigo Shire Beechworth
City of Kingston Mentone
City of Knox Wantirna South
Latrobe City Morwell
Loddon Shire Wedderburn
Macedon Ranges Shire Kyneton
City of Manningham Doncaster
Mansfield Shire Mansfield
City of Maribyrnong Footscray
City of Maroondah Ringwood
City of Melbourne Melbourne
Shire of Melton Melton
Rural City of Mildura Mildura
Mitchell Shire Broadford
Moira Shire Cobram
City of Monash Glen Waverley
City of Moonee Valley Moonee Ponds
Moorabool Shire Ballan
City of Moreland Coburg
Shire of Mornington Peninsula Rosebud
Mount Alexander Shire Castlemaine
Moyne Shire Port Fairy
Murrindindi Shire Alexandra
Shire of Nillumbik Greensborough
Northern Grampians Shire Stawell
City of Port Phillip Saint Kilda
Pyrenees Shire Beaufort
Borough of Queenscliffe Queenscliffe
South Gippsland Shire Leongatha
Southern Grampians Shire Hamilton
City of Stonnington Prahran
Strathbogie Shire Euroa
Surf Coast Shire Torquay
Rural City of Swan Hill Swan Hill
Towong Shire Tallangatta
Rural City of Wangaratta Wangaratta
City of Warrnambool Warrnambool
Wellington Shire Sale
West Wimmera Shire Edenhope
City of Whitehorse Nunawading
City of Whittlesea South Morang
Wodonga City Council Wodonga
City of Wyndham Werribee
City of Yarra Richmond
Shire of Yarra Ranges Lilydale
Yarriambiack Shire Warracknabeal

State of Western Australia Perth
City of Albany Albany
City of Armadale Armadale
Shire of Ashburton Tom Price
Shire of Augusta-Margaret River Margaret River
Town of Bassendean Bassendean
City of Bayswater Morley
City of Belmont Cloverdale
Shire of Beverley Beverley
Shire of Boddington Boddington
Shire of Boyup Brook Boyup Brook
Shire of Bridgetown-Greenbushes Bridgetown
Shire of Brookton Brookton
Shire of Broome Broome
Shire of Broomehill Broomehill Village
Shire of Bruce Rock Bruce Rock
City of Bunbury Bunbury
Shire of Busselton Busselton
Town of Cambridge Floreat
City of Canning Cannington
Shire of Capel Capel
Shire of Carnamah Carnamah
Shire of Carnarvon Carnarvon
Shire of Chapman Valley Nabawa
Shire of Chittering Bindoon
Town of Claremont Claremont
City of Cockburn Spearwood
Shire of Collie Collie
Shire of Coolgardie Kambalda
Shire of Coorow Coorow
Shire of Corrigin Corrigin
Town of Cottesloe Cottesloe
Shire of Cranbrook Cranbrook
Shire of Cuballing Cuballing
Shire of Cue Cue
Shire of Cunderdin Cunderdin
Shire of Dalwallinu Dalwallinu
Shire of Dandaragan Jurien Bay
Shire of Dardanup Eaton
Shire of Denmark Denmark
Shire of Derby-West Kimberley Derby
Shire of Donnybrook-Balingup Donnybrook
Shire of Dowerin Dowerin
Shire of Dumbleyung Dumbleyung
Shire of Dundas Norseman
Town of East Fremantle East Fremantle
Shire of East Pilbara Newman
Shire of Esperance Esperance
Shire of Exmouth Exmouth
City of Fremantle Fremantle
City of Geraldton Geraldton
Shire of Gingin Gingin
Shire of Gnowangerup Gnowangerup
Shire of Goomalling Goomalling
City of Gosnells Gosnells
Shire of Greenough Utakarra
Shire of Halls Creek Halls Creek
Shire of Harvey Harvey
Shire of Irwin Dongara
Shire of Jerramungup Jerramungup
City of Joondalup Joondalup
Shire of Kalamunda Kalamunda
City of Kalgoorlie-Boulder Kalgoorlie
Shire of Katanning Katanning
Shire of Kellerberrin Kellerberrin
Shire of Kent Nyabing
Shire of Kojonup Kojonup
Shire of Kondinin Kondinin
Shire of Koorda Koorda
Shire of Kulin Kulin
Town of Kwinana Kwinana
Shire of Lake Grace Lake Grace
Shire of Laverton Laverton
Shire of Leonora Leonora
City of Mandurah Mandurah
Shire of Manjimup Manjimup
Shire of Meekatharra Meekatharra
City of Melville Booragoon
Shire of Menzies Menzies
Shire of Merredin Merredin
Shire of Mingenew Mingenew
Shire of Moora Moora
Shire of Morawa Morawa
Town of Mosman Park Mosman Park
Shire of Mount Magnet Mount Magnet
Shire of Mount Marshall Bencubbin
Shire of Mukinbudin Mukinbudin
Shire of Mullewa Mullewa
Shire of Mundaring Mundaring
Shire of Murchison Murchison
Shire of Murray Pinjarra
Shire of Nannup Nannup
Shire of Narembeen Narembeen
Shire of Narrogin Narrogin
Town of Narrogin Narrogin
City of Nedlands Nedlands
Shire of Ngaanyatjarraku Warburton Ranges
Shire of Northam Northam
Town of Northam Northam
Shire of Northampton Northampton
Shire of Nungarin Nungarin
Shire of Peppermint Grove Peppermint Grove
Shire of Perenjori Perenjori
City of Perth Perth
Shire of Pingelly Pingelly
Shire of Plantagenet Mount Barker
Town of Port Hedland Port Hedland
Shire of Quairading Quairading
Shire of Ravensthorpe Ravensthorpe
City of Rockingham Rockingham
Shire of Roebourne Karratha
Shire of Sandstone Sandstone
Shire of Serpentine-Jarrahdale Mundijong
Shire of Shark Bay Denham
City of South Perth South Perth
City of Stirling Stirling
City of Subiaco Subiaco
City of Swan Midland
Shire of Tambellup Tambellup
Shire of Tammin Tammin
Shire of Three Springs Three Springs
Shire of Toodyay Toodyay
Shire of Trayning Trayning
Shire of Upper Gascoyne Gascoyne Junction
Town of Victoria Park Victoria Park
Shire of Victoria Plains Calingiri
Town of Vincent Leederville
Shire of Wagin Wagin
Shire of Wandering Wandering
City of Wanneroo Wanneroo
Shire of Waroona Waroona
Shire of West Arthur Darkan
Shire of Westonia Westonia
Shire of Wickepin Wickepin
Shire of Williams Williams
Shire of Wiluna Wiluna
Shire of Wongan-Ballidu Wongan Hills
Shire of Woodanilling Woodanilling
Shire of Wyalkatchem Wyalkatchem
Shire of Wyndham-East Kimberley Kununurra
Shire of Yalgoo Yalgoo
Shire of Yilgarn Southern Cross
Shire of York York

Australia | Country Index | Language Codes

Days Months Months2 Planets Continents Circles Mountains Oceans Seas Rivers
Languages International Organizations UDHR Elements Peace People Religion Sciences Wonders Zodiac
Alphabets: A-B C-E F-J K-L M-Q R-S T-Z IPA Numbers Fonts Impressum SITEMAP
Glossaries: Definitions Albanian | Greek | Armenian American | Polynesian Asian Balto-Slavic Basque | Caucasus Celtic
Constructed Dravidian Germanic Indic Iranian Mongolic | Tungusic Romance Semitic | African Turkic Uralic

Home | Werner Fröhlich | email: geonames@gmail.com | “What’s new